Sağlık

Yeşil Çay

Yeşil Çay nedir?


Çaygiller familyası içerisinde yer alan ve Latincede camellia sinensis olarak adlandırılan bir bitkiden elde edilen çay türüdür. Yeşil çayın aslında siyah çay ile yakın oldukları düşünülebilir çünkü iki çay türü de camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılarak
üretilir. Aynı yapraklar kullanılarak üretilen yeşil çay ve siyah çayın farklı lezzetlere sahip olmasının nedeni üretim yollarının farklı olmasıdır. Yapılırken, camellia sinensis yaprakları toplanmasının hemen ardından hızla kavrulur ve kurutulur. Siyah çay elde etmek için ise camellia sinensis yaprakları uzun bir süre yavaş yavaş kurutulur. Aslında buradaki fark siyah çayın kurutulurken oksijenle tepkimeye girerken, yeşil çayın tepkimeye girmesine izin verilmemesidir.

TARİHÇESİ

Çin tıbbının mitolojisinde efsanevi bir çay ve popüler bir figür olan yeşil çayın ilk ortaya çıkışı M.Ö. 2737 yıllarıdır. Efsanelere göre yeşil çay, bir yanlışlık sonucunda tesadüfen keşfedilmiştir. Şenong (Shennong) adlı bir Çin imparatoru, seyahatlerinden biri sırasında kervanını dinlenmek için durdurur ve içmek için sıcak su ister. Suyun kaynatıldığı yerde, ateşle tutuşan ince bir daldaki yapraklarının imparatorun sıcak suyuna düşmesi ile suyun rengi koyulaştığı ve kokusunun değiştiği görülür. Ancak İmparator Şenong, buna rağmen sudaki değişimi ilk başta fark etmez. Ta ki içtiği suyun lezzetini inanılmaz derecede rahatlatıcı ve lezzetli bulana dek. Böylece bu antik lezzet Çin’de keşfedilmiş oldu. Her ne kadar Çin’de doğmuş olsa da zamanla üretimi Doğu Asya’daki diğer ülkelere, ünü ve tüketimi ise tüm Dünya’ya yayılmıştır.

YEŞİL ÇAY BESİN DEĞERİ

Demlenmiş yeşil çay %99,9 sudan oluşur ve 100 mL başına 1 kalori içerir. İçecek, yağ, karbonhidrat ve protein gibi maddeler ile vitamin ve mineralleri kayda değer oranda içerisinde bulunmaz. 0,15 Protein(g), 1,50 Sodyum(mg), 25,50 potasyum(mg), 12,00 Kalsiyum(mg), 0,03 ve Demir içerir.


Bunlara ek olarak yeşil çay, siyah çay da olduğu üzere kafein içerir, ancak yeşil çaydaki kafein oranı siyah çaya göre daha düşüktür.

Yeşil Çay Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?


Yeşil çay içerisinde çeşitli vitaminler, mineraller ve biyoaktif bileşenler bulundurur. İşte yeşil çayın içeriğinde bulunan önemli vitaminler ve mineraller:

  • C Vitamini: C vitamini içerisinde (askorbik asit) içerir. C vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler, antioksidan özelliklere sahiptir ve cilt sağlığı için olumlu etki sağlar.
  • B Grubu Vitaminleri: Çoğunlukla B2 (riboflavin), B3 (niyasin) ve B9 (folat) vitaminlerini içerir. Bu vitaminler enerji üretimine, metabolizmaya ve hücresel işlevlerin işleyişine katkıda bulunur.
  • Vitamin K: Kan pıhtılaşmasını sağlamada ve kemik sağlığı için önemlidir.
  • Potasyum: Potasyum, vücuttaki sıvı dengesini düzenlemeye, kas fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda sinir iletiminde de yardımcı rol üstlenir.
  • Folik Asit: Hücresel bölünme ve DNA sentezi için gerekli.
  • Magnezyum: Magnezyum, kas fonksiyonları ve enerji üretimi için önemlidir. Kemik sağlığına da katkıları olduğu bilinmektedir.
  • Çinko: Çinko, bağışıklık sistemi fonksiyonları, hücresel yenilemeye katkıda bulunur.
  • Flavonoidler: Yeşil çayın içeriğinde bulunan flavonoidler, antioksidan özelliklere sahip. Genel sağlık açısından olumlu etkileri olduğu söylenebilir.

Yeşil çay içmek kaç kalori yaktırır?


Metabolizmayı hızlandıran bir çay çeşididir. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırdığı bilinir. Mayasız bir içecek olan yeşil çayı yemeklerin sonunda tüketmek yağ yakımı için doğru tercih olacaktır. 5 fincan yeşil çay 70-80 kalorinin yakılmasını sağladığı bilinmektedir.

Yeşil Çay nasıl demlenir?


80 derece ile 85 derece arası sıcaklıkta ısıtılmış suda yaklaşık 3 dakika kadar demlenerek hazırlanmalıdır. Demlenirken suyun sıcaklığının 85 derecenin üstüne çıkmaması önemlidir çünkü fazla ısınmış su yeşil çayın lezzetini ve besin değerini olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda, yeşil çayı içerisinde demlediğiniz demlikte önemlidir. Özellikle cam demlikler ile yapılmış yeşil çayın tadı daha yoğun olmaktadır.

Yeşil çay seçerken nelere dikkat edilmeli?


Yeşil çayı en doğru şekilde almak ve tüketmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri antioksidan içeriğine odaklanmaktır. Yeşil çayın ana antioksidan maddesi olan ”epigallocatechin gallate” en çok gevşek yapraklı çaylarda bulunur.


Bunun yanı sıra yaprakların taze olduğundan emin olmalısınız. Yapısı gereği tazeliğini uzun süre koruyamıyor. Markadan markaya değişmekle birlikte çoğu ambalajlı maksimum 6 aylık raf ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda gün geçtikçe tazeliği azalıyor.


Diğer bir nokta ise ilk hasat çayını tercih etmektir. Kalitesi hasatlara göre değiştiği için, içlerinden en iyisi genellikle ilk hasat olmaktadır. En kaliteli çay yaprakları mart ve nisan aylarında toplanır.


Yeşil çay seçiminde en önemli nokta ise organik yeşil çay seçmektir. Organik yeşil çaylar içerisinde böcek ilacı ve kimyasal maddeler barındırmaz. Bundan dolayı içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yeşil çay nasıl saklanır?


Faydalarından ve lezzetinden en iyi şekilde yararlanabilmek için yeşil çayı tazeliğini yitirmeden tüketmelisiniz. Hasattan yaklaşık dört ay sonra yeşil çay içeriğindeki önemli bileşiklerinin büyük bir kısmını kaybeder. Bu süreçte önemli antioksidanların miktarı azaldığı için çayın şifa dolu özellikleri de olumlu etkisini kaybetmeye başlıyor. Besin içeriğini mümkün olduğu kadar uzun süre koruyabilmek adına ambalajını açtıktan sonra direkt ışığa ve ısıya maruz bırakmadan, serin bir yerde, hava geçirmeyen bir kapta muhafaza etmek faydalı olacaktır.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Düzenli yeşil çay tüketiminin sağladığı önemli yararlardan bazılarını sizler için araştırdık;


Metabolizmayı hızlandıran işlevleri kalori yakmayı arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Yeşil çay aynı zamanda içeriğindeki bileşenler sayesinde yağın hücresel düzeyde parçalanmasına yardımcı olduğu için kilo kontrolünü destekliyor.


Yeşil çay kahve çeşitleri gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla daha sağlıklı bir seçenektir. İçeriğinde odaklanmayı artırdığı ve ruh halini iyileştirdiği araştırmalarca kanıtlanmış olan kafein, teobromin ve teofilin gibi uyarıcı maddeleri bileşeninde barındırmaktadır.. Aynı zamanda Içeriğindeki bileşenler sayesinde sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğu bilinen L-theanine amino asidi vitamininden de zengin bir besin kaynağı.


Yeşil çayın beyin fonksyonlarını destekleyerek zihinsel sağlığı koruduğu, Alzheimer ve Parkinson dahil olmak üzere birçok hastalığı önlediği günümüzde bir çok çalışma sonucu fark edilmiştir. Yapılan çalışmalara göre yeşil çayda bulunan kateşin antioksidanı beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı oluyor. Sıklıkla karşılaşılan ve hızla ilerleyen bir tür olan nörodejeneratif hastalıklardan korunmak için her gün bir fincan tüketmek faydalı olacaktır.


Tip 2 diyabet, yaşam tarzından kaynaklanan olaylara bağlı olarak özellikle egzersiz eksikliği ve aşırı karbonhidrat tüketimi yüzünden gelişiyor. Şekeri kesmek ve daha çok egzersiz yapmanın yanı sıra yeşil çay da tüketerek kan şekeri seviyenizi azaltabilir düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda Tip 2 diyabet hastalığının oluşma riskini yüksek ölçüde azaltmaya katkı sağlamış olursunuz.


Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olan yeşil çayın aynı zamanda kalp hastalıkları, felç, yüksek tansiyon ve diğer kalp ve damar hastalıkları ile de savaşabilen bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.
Kemik yoğunluğunun azalması, insanlarda yaşlandıkça ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Ancak düzenli ağırlık çalışmaları ve egzersizler, dengeli beslenme ve günlük yeşil çay tüketimi ile kemik gücünü arttırmak mümkündür.


Düzenli tüketimi kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltarak cildinizi gençleştirdiği yönünden bilinmektedir. Içeriğindeki anti-enflamatuar özelliği sayesinde güneş lekeleri dahil olmak üzere çevresel faktörlerin neden olduğu cilt hasarlarını hafifletmeye yardımcı oluyor ve koruyucu etki sunuyor.


Çin’de 70.000 insanın üzerinde yapılmış olan köklü bir araştırmaya göre düzenli tüketenlerde kolorektal kanser gelişme riskinin tüketmeyenlere göre çok daha düşük olduğu Kanıtlanmıştır. Uzmanlara göre erkeklerde görülen en yaygın kanser türü olan prostat kanseri olma riski düzenli yeşil çay tüketilerek önemli ölçüde azaltılabilir.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?


Diyeti kapsamında, çayın düzenli tüketiminin faydalı olduğu bilinmekte. Ancak, çay tüketiminin günün belli saatlerinde olması ise üründen daha fazla faydalanmaya sağlamaktadır. İçindeki yüksek kafein miktarı sebebiyle egzersizlerden önce sıklıkla tercih edilmektedir. Sabahları çok erken içilmesi önerilmeyen çayın, sabah en erken 10:00 – 11:00 arası tüketimi tavsiye ediliyor. Yemeklerden birkaç saat sonra ve öğün aralarında tüketimi ideal zamanlar olarak gösterilmekte. Özellikle, demir gibi gıda bileşenlerinin emilimini engellememesi için gıda alımından hemen sonra tüketilmemesi yerinde olacaktır. Barındırdığı kafein maddesi sebebiyle yatmadan hemen önce içimi uyku sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Kafein içermesi ve uykuyu kaçırması ihtimali ile uyumadan en geç iki saat önce içilmesi uyku kalitesi açısından önemli bir noktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu