Sağlık

Karın Ağrısı Nedir?

Karın ağrısı, karın bölgesinde hissedilen rahatsızlık ve ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun çeşitli yerlerindeki rahatsızlıklar veya hastalıkların bir belirtisi olabilir. Farklı özelliklere sahip olabilen çeşitli karın ağrısı tipleri vardır. Karın ağrısı bazen hafif ve geçici olabilir ve pek endişe yaratmazken, bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir ve bu durumda tıbbi müdahale gerektirebilir. Karın ağrısının başlıca nedenleri arasında sindirim sistemi rahatsızlıkları, enfeksiyonlar, idrar yolu sorunları, üreme sistemi sorunları gibi sorunlar yer alabilir.

Kronik Karın Ağrısı ve Akut Karın Ağrısı

Akut karın ağrısı, ani şekilde başlangıç gösterir. Şiddetli ve hızla artan bir şeklindedir ve genellikle ciddi bir tıbbi sorunun belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle acil tıbbi müdahale sağlanması önemlidir. Bu tür akut karın ağrısının nedenleri arasında apandisit, safra kesesi iltihabı veya bağırsak tıkanıklığı gibi acil cerrahi gerektiren durumlar bulunması muhtemeldir. Kronik karın ağrısı ise altı aydan uzun süren veya tekrarlayan bir ağrı türüdür. Altta yatan nedenleri daha farklı olabilir ve bağırsak sendromu, ülseratif kolit veya sindirim sistemi hastalıkları gibi kronik durumlarla kronik karın ağrısıyla ilişkilendirilebilir.

Karın ağrısının nedenleri?

Karnın değişik bölgelerinde baş gösteren ağrılar, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Mide ve bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları ve iltihabı, şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, kadınlarda menstrual sancılar, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeye yol açması ve zona gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile karın ağrısı meydana gelebiliyor. Sadece karın boşluğundaki organlar değil, örneğin akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları gibi durumlardA karın ağrısına sebep olabiliyor.

Karın ağrısı başka hastalıklarla karıştırılabilir mi?

Karın sağ üst bölümünde meydana gelen ağrılardan karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları gibi durumlar sorumlu olabilir. Karın sol üst bölümünde meydana gelen ağrılarının sebebi dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Göbeğin üst bölümünde meydana gelen ağrılarda yemek borusu, mide ve on iki parmak barsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklar neden olarak akla gelmelidir. Karın sol alt bölümünde meydana gelen ağrılarda, kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık sorunları, karın şah damarının hastalıkları, idrar sorunları, dış gebelik sorunu ve apandisit problemi gibi durumlar sebep olmuş olabilir.

Karın sağ alt bölümünde meydana gelen ağrılarda apandisit, idrar sorunları, dış gebelik sorunu, yumurtalık sorunları, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları sebep olarak akla gelmelidir.

Karın Ağrısı Belirtileri

Karın ağrısı, çeşitli sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir ve genellikle kişiden kişiye farklı bir şekilde kendini gösterebilir. Karın bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi, kramp tarzında ağrılar, şişkinlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, ateş, titreme ve iştah kaybı gibi vücutta meydana gelen semptomlar karın ağrısının eşlik edebileceği belirtiler arasındadır. Karın ağrısının şiddeti, süresi ve eşlik eden semptomlar gibi özellikleri altta yatan nedenine bağlı olarak değişmektedir.

Karın ağrısında mutlaka doktora gidilmesi gereken durumlar

 • Şiddetli, tekrarlayıcı, artış gösteren  ağrılar
 • Ağrı ile birlikte nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş görülmesi
 • Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza doğru yayılması
 • Kanlı dışkı görülmesi
 • Karında gerginlik ve şişme meydana gelmesi

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısına ne iyi geleceğini anlamak için öncelikle altında yatan nedeni belirleyerek uygun bir tedavi planı oluşturmak önemlidir. Bunun için bir sağlık uzmanına danışmak gerekebilir. Bununla birlikte, genel olarak karın ağrısını hafifletmeyi sağlayabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır:

 1. Dinlenme ve Rahatlama: Stres ve gerginlik karın ağrısının artmasına neden olabilir. Bu nedenle rahatlatıcı aktiviteler, meditasyon veya derin nefes alma egzersizleri ağrının hafifletilmesinde işe yarayabilir.
 2. Sıcak veya Soğuk Paketler: Karın bölgesine sıcak veya soğuk paketler uygulamak ağrının hafiflemesini sağlayabilir.
 3. Sıvı Tüketimi: Bol su içmek, hidrasyonu artırabilir ve sindirimi kolaylaştırabilir ve bu sayede ağrı için etkili bir çözüm yolu olabilir.
 4. Mide Dostu Yiyecekler: Beyaz pirinç, patates, muz gibi yiyecekler sindirimi rahatlatacağından dolayı ağrı içinde rahatlama sağlayabilir.
 5. İlaçlar: Doktor tavsiyesiyle over-the-counter ağrı kesiciler veya mide ilaçları kullanmak, bazı karın ağrılarına geçici bir rahatlama etkisi yapabilir.
 6. Lifli Yiyecekler: Sebzeler, meyveler ve yulaf ezmesi gibi lifli yiyecekler sindirim sağlığını destekleyeceğinden ağrı içinde olumlu bir etki sağlayabilir.

Evde Karın Ağrısına İyi Gelecek Tedavi Yöntemleri

Evde karın ağrısı için uygulanabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları:

 • Zencefil çayı: Zencefil, anti-inflamatuar ve spazm çözücü özelliklere sahip bir bitkidir.
 • Nane çayı: Nane, sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz giderici etki sağlayan bir bitkidir.
 • Papatya çayı: Papatya, yatıştırıcı ve kas gevşetici özellikleri ile bilinen bitki çeşididir.

Karın ağrısının nedeni bilinmiyorsa veya ağrı şiddetli veya dayanılmazsa, mutlaka bir doktora başvurulmalı ve tıbbi muayene yoluna gidilmelidir.

Karın Ağrısı Nasıl Önlenir?

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirmek ve yemeklerinizi dengeli bir şekilde tüketmek, aşırı yemekten kaçınmak, lifli gıdaları tüketmek ve su içmek sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabilecek faktörlerdendir. Stresten kaçınmak ve stresle başa çıkma yöntemleri uygulamakta aynı şekilde sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Çünkü stresin sindirim sorunlarına neden olabileceği bilinmektedir. Bunların yanında egzersiz yapmak, düzenli bir fiziksel aktivite programına sahip olmak, sindirim sistemi sağlığını destekleyici diğer etkenlerdendir. Ayrıca, hijyen kurallarına dikkat etmek ve enfeksiyonlardan korunmak için ellerinizi sık sık yıkamak, gıda güvenliği önlemlerine uymak ve aşılarınızı güncel tutmak gibi hijyen önlemleri de karın ağrısının önlenmesine yardımcı olabilir.

Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Karın ağrısının tedavisi, altta yatan nedenin belirlenmesine ve ağrının ciddiyetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hafif karın ağrıları genellikle dinlenme, sıcak veya soğuk paketler, bol su içme ve mide dostu yiyeceklerle hafifletilip atlatılabilir. Ağrı kesici veya mide ilaçları doktor tavsiyesiyle kullanılıp fayda sağlanabilir. Kronik karın ağrısı durumunda ise, altta yatan hastalığın tedavisi odak noktasıdır. Bu nedenle doktor, gereken testleri ve muayeneleri yapacak ve ona göre uygun tedavi planı oluşturacaktır. Akut ve ciddi karın ağrıları için acil tıbbi müdahale gerekebildiği unutulmamalı ve bu durumlar hemen bir sağlık profesyonelinin gözetiminde tedavi olunmalıdır.

Hamilelikte Karın Ağrısı Olabilir mi?

Hamilelik vücutta hormonal ve fiziksel pek çok değişime de neden olan bir durumdur. Rahim büyürken hafif kasık ağrısı, alt tarafta baskı hissedilmesi normal olan durumlardır. Özellikle bu gebeliğin ilk üç ayında fazla belirgin olan bir durum olabilir. Bu dönemde hormonların da etkisi ile bağırsak hareketlerinde azalma görülebilir ve ayrıca oluşan bulantı, buna bağlı sıvı azalması ve kuru gıda tüketiminin artmasına bağlı kabızlık, karın şişliği de karın ağrıları gibi durumlar meydana gelebilir. Bebeğin sağlığı konusunda annenin endişeleri de bu duruma eklenince bu şikayetler daha fazlaymış gibi algılanabilir.

 Gebeliğin son üç ayında ise Braxton Hicks kasılmaları denilen yalancı doğum ağrıları görülmesi muhtemeldir. Ama bu kasılmalar ağrılı bir şekilde oluşmaz. Alt tarafa baskı şeklinde gözlenir ve günde 9-10 defa meydana gelen kasılmalar şeklinde görülmektedir. Ayrıca mide yanması, hazımsızlık, reflü dediğimiz ağza yediğimizin gelmesi gibi durumlarda eşlikçi olabilmektedir. Bu da anne adayı için karın ağrısı olarak da algılanabilmektedir.

Hamilelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir?” sorusu için önerilebilecek birçok yol vardır. Ancak bu öneriler, karın ağrılarının sebebine göre değişkenlik göstermektedir.

 Hamilelikte sindirim sorunları kaynaklı yaşanan karın ağrılarında lifli gıdalar tüketmek önemli bir noktadır. Büyük ana öğünler yerine daha küçük öğünler tercih edilmeli ve bol su içmek ihmal edilmemelidir. Hamilelikte yaşanan kabızlık için doktorunuz bazen ek olarak takviyeler verebilmektedir. Gaz hamile birey için çok rahatsızlığa neden oluyorsa gazlı içecekler, baharatlı ve kızarmış yiyecekler, süt ve süt ürünleri, lahana, soğan ve fasulye gibi gaz yapan besinlerden uzak durulması faydalı bir yol olacaktır.

 Cinsel ilişki sonrası meydana gelen karın ağrıları için uzanabilir ve dinlenebilirsiniz. Bu durumda artan kan akışı sebebiyle uzanmak iyi gelen bir yöntem olacaktır. Ilık bir duş almakta hamilelik karın ağrılarının azalmasını sağlamakta yardımcı olabilir. Ama kanama meydana gelmişse muhakkak doktorunuza başvurulması gerekmektedir.

 İdrar yolu enfeksiyonunda hissedilen karın ağrısı tıbbi yolla tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu durumda doktorun önerdiği ilaçları almak etkili olacaktır.

  Braxton Hicsk kasılmaları sıvı kaybı durumunda daha çok hissedilmektedir. Bundan dolayı tüm hamilelik boyunca 8-10 bardak kadar su içilmesi gerekmektedir. Sıvı yetersizliği durumunuzu ise idrar renginizden anlayabilmek mümkündür. Koyu sarı bir idrar rengine sahipseniz bu yetersiz su içtiğinizin bir göstergesi olacaktır. Braxton Hicsk kasılmalarında da pozisyon değiştirmekte etkili bir yoldur. Örneğin oturur pozisyondayken bu kasılmaları hissederseniz ayağa kalkmak azaltıcı bir etki sağlayacaktır.

 Hamileliğin ikinci döneminde kanamalı bir karın ağrı ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir. Çünkü bu durum plasental ayrılmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir.

 Büyüyen rahimde yaşanan sıkışıklığa karşı sık ve küçük öğünlerle beslenmek, dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak ve mesaneninizi sık sık boşaltmak ağrılar için etkili olacak yollardandır.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı neden olur?

Dizorgazmi denilen cinsel ilişki sonrasında karın ve mide ağrıları meydana gelmesi yaygın olarak hamile  kadınlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalığı olan kişiler ve kronik pelvik ağrı sendromu olan kişilerde görülebilir.

Bazı durumlarda, karın ve mide ağrısı dış stres faktörlerinden veya bulunduğunuz pozisyondan kaynaklı meydana gelebilir. Ayrıca altta yatan bir durumun kendini gösterme şeklide olabilmektedir. Cinsel ilişki sonrası meydana gelen karın ağrısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Duygusal tepki

Seks, midenizi etkileyebilecek heyecandan endişeye kadar her türlü duyguyu yoğun bir şekilde harekete geçirebilir. İlişki sorunları , günlük stres ve seksle ilgili kaygı durumunun olması , karın ve pelvik kaslarınızın gerilmesine veya mide-bağırsak rahatsızlığına sebebiyet verebilmektedir.

Derin nüfuz

Derin penetrasyon durumunun gerçekleşmesi , vajinal ve anal seksten sonra da ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrı genellikle geçici özellikte bir ağrıdır ve pozisyon değiştirdiğinizde veya vücudunuzun dinlenmesini sağladığınızda azalır ve geçer. Ağrıyı önlemek için farklı bir pozisyon çalışırken sert hareketlerden kaçınmak gerektiği de önemli bir nokta.

Orgazm

Orgazm sırasında pelvik kaslarınız yoğun bir şekilde kasılmaktadır. Bazı insanlar için bu kasılmalar alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına sebebiyet verebilmektedir. Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı disorgazmi olarak adlandırılmaktadır.

Gaz

Penetran seks havayı vajinaya veya anüse itmiş olabilir. Hava sıkışırsa, üst karnınızda veya göğsünüzde gaza bağlı bir ağrı oluşabilir. Gaz ağrısı hareket ediyormuş gibi olur, bu nedenle bu ağrı diğer bölgelere yayılma gösterebilir. Gazı çıkardıktan sonra semptomların azalma göstermesi beklenir.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yolunuzun alt kısmını içeren bir durumdur. Pelvik ve karın ağrısı ile birlikte idrar yaparken ağrı veya yanma, artan idrar sıklığı, bulanık idrar, kanlı idrar, rektal ağrı gibi durumlarda görülebilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon

Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle asemptomatiktir. Semptomlar ortaya çıktığında ise karın ağrısı mümkündür. Ayrıca pelvik bölge hassasiyeti, idrar yaparken ağrı veya yanma, kötü koku gibi durumlara da sebebiyet verebilir.

Düzensiz bağırsak sendromu

Düzensiz bağırsak sendromu, mide ağrısına neden olabilen gaz ve kramplar da dahil olmak üzere bir dizi gastrointestinal semptomların baş göstermesine neden olur. Özellikle penetran cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrılı ortaya çıkma durumu görülebilir. Düzensiz bağırsak sendromunun diğer semptomları ise şişkinlik, ishal, olağandışı dışkı olabilir.

Yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri, yumurtalıklarınızın içinde veya yüzeyinde oluşum göstermiş olan sıvı dolu keselerdir. Genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolup giderler. Genellikle ağrı meydana getirmez olarak bilinseler de , büyük kistler alt karın ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Bu ağrı penetrasyon sırasında veya sonrasında yoğunlaşan seyir izleyebilir. Diğer semptomlar ise şişkinlik, mide bulantısı, kusma, rahim miyomları olarak ortaya çıkabilir.

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Regl döneminiz arasında veya sırasında ağır kanama
 • Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
 • Kabızlık
 • Sırt veya bacak ağrısı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu