Sağlık

ELMA SİRKESİ İÇERİĞİNDE NE VAR

ELMA SİRKESİ İÇERİĞİNDE NE VAR

Elma sirkesi, en basit haliyle elma parçalarının suyla birlikte  bekletilerek fermente edilmesiyle elde edilen sıvıdır. Ana bileşenlerinde ise asetik asit ve sitrik asittir.  İçerisinde elma suyunda da yer alan pek çok vitamin ve minerali de bulundurmaktadır. Antioksidan özelliklere sahip elma sirkesinin içerisinde A, B1, B2 B6,  C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Magnezyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller de içerisinde yer alır. Zengin içeriğinin aksine kalorisi oldukça düşük olduğu söylenebilir. Çünkü 1 çorba kaşığı elma sirkesi sadece 3 kaloridir.

 ,

Sirke Nasıl Yapılır

 1. Sirke yapımı oldukça kolay bir işlemdir. Elmaların çekirdekleri kısmı çıkarılıp küçük küçük doğranır.
 2. Önceden temizlenmiş ve içi kuru olan cam bir kavanoza elma dilimleri yerleştirilir
 3. Elma dilimlerinin üzerine su eklenir. Her kavanoza 1- 2 yemek kaşığı kadar bal eklenerek tahta kaşık yardımıyla karıştırılır.
 4. Kavanozun üzeri hava alan pamuklu bir tülbentle kapatılıp iple ya da lastikle sıkarak sabitlenir
 5. Güneş görmeyen bir ortamda yaklaşık 1,5 ay kadar bekletilir. İlk zamanlarda her gün, daha sonraki günlerde haftada bir kez tahta bir kaşık yardımıyla karıştırılmalıdır. Elmalar dibe çökene kadar karıştırma işlemine bu aralıklarla devam edilmesi önerilir.
 6. Zaman içinde kavanozun üst kısmına çıkan elma dilimlerinin çürümeye başladığını ve sirke kokusunun oluştuğunu göreceksiniz.
 7. Tüm bu belirtiler oluştuğunda, sirkeyi süzüp elma posalarını atın.
 8. Süzdüğünüz sirkeyi yeniden cam kavanoza alınır ve kapağı kapalı şekilde, serin bir yerde saklanmalıdır.
 9. Sirke kavanozu üzerinde sirke anası denilen beyaz şeffaf bir yuvarlak oluşmaya başlayıp keskin bir koku ortaya çıktığı zaman sirkeniz tüketime hazır demektir.

ELMA SİRKESİNİN OLASI SAĞLIK FAYDALARI:

1) Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Araştırmalar incelendiğinde elma sirkesinin insanların kilo vermesine yardımcı olabileceği görülmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma; sirkenin tokluk hissini arttırmada işe yaradığını ortaya koymuştur. Bu, vücuda daha az kalori alımına ve dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olabilir. Örneğin, bir araştırmada elma sirkesini yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte almak tokluk hissinin artmasını sağlamıştır ve katılımcıların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori yedikleri görülmüştür. Araştırmalar sonucunda, elma sirkesinin tokluk hissini artırabileceği ve daha az kalori alımına yardımcı olabileceği,  bunun da kilo kaybına yol açabileceği sonucuna varılabilmektedir.

2) Sağlıklı İçerikler Açısından Zengindir

Organik elma sirkesi, proteinler, enzimler ve iyi bakterilerden oluşmaktadır. Elma sirkesi içerisinde az miktarda potasyum da bulunmkatadır. Kaliteli markalar bunun dışında bazı amino asitler ve antioksidanlar da içermektedir. Tüm bunlardan hareketle zengin ve sağlıklı bir içeriğe sahip olduğunu söylemej mümkündür.

3) Zararlı Bakterileri Öldürmeye Yardımcı Olabilir

Elma sirkesi, bakterileri öldürmekte işe yarar bir ürün olabilir. İnsanlar eski zamanlarda sirkeyi temizlemek ve dezenfekte etmek, tırnak mantarı ve kulak enfeksiyonlarını iyleştirmek için kullanmışlardır. Modern tıbbın babası Hipokrat, 2000 yıldan daha uzun bir süre önce yaraları temizlemek ve dezenfekte etmek için sirke kullanmıştır. Sirke aynı zamanda bir gıda koruyucusudur diyebiliriz. Sirke, E. coli gibi bazı zararlı bakterilerin yiyeceklerin içinde büyümesini ve bozulmasını engellemektedir.  Bazı raporlar ayrıca seyreltilmiş elma sirkesinin cilde uygulandığında, ciltteki mikrobu kırarak sivilcelerin azalmasına yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.

4) Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Elma sirkesi, dünyadaki pek çok ülkede tip 2 diyabeti tedavi etmek veya kontrol etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Tip 2 diyabetin, vücutta yeterli insülin üretilememesinden kaynaklanan yüksek kan şekeri seviyeleri ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Yemeklerden önce  elma sirkesi tüketmek ise, vücudun insülin duyarlılığını artırarak yemekten sonra kandaki ani şeker artışlarını engellemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalardan biri, sirkenin yüksek karbonhidratlı bir yemek sırasında insülin duyarlılığını %19-34 oranında artırabileceğini ve kan şekerini ve insülin yanıtını önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürmüştür. İnsanlarda yapılan çok sayıda başka çalışma, sirkenin insülin işlevini iyileştirebileceğini ve yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerini düşürülmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

5) Sağlıklı Bir Bağırsak Korumasına Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, elma sirkesinin, midede sorunlu yiyeceklerden kaynaklanabilecek problemleri hafifletmek için kullanılabileceğini göstermektedir. Elma sirkesi bağırsaklarınızda zararlı bakterilerin büyümesini engelleyerek enflamasyonu da önlemiş olacak veya azaltacaktır.

Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar?

1. Sindirimi Kolaylaştırır

Sirkeli su içmek, sindirimi kolaylaştırır, ayrıca mide ekşimesi gibi pek çok mide rahatsızlığına iyi gelir diyebiliriz. Bunun temel nedeni ise sirkenin, mide asidi üretimini destekleyici bir rol üstlenmesidir.

2. Bağırsak Florasını Düzenler

Sirke, fermente bir ürün olduğu için içerisinde bağırsak dostu yararlı bakteriler bulunmaktadır. Probiyotik denilenn bu yararlı bakteriler, bağırsakların normal seyrinde çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca sirkenin içerisindeki asetik asidin, bağırsaklar üzerinde olumlu etki gösterdiği sonucunu veren birçok bilimsel araştırma vardır.

3. Detoks Etkisi Yaratır

Detoks, sağlıklı bir yaşamın için gerekli olan önemli noktalardan biridir. Vücuttaki zararlı maddeleri atmaya yardımcı olan detoks ile bağışıklık sistemi daha da güçlenecektir. Sirkeli su içmek de vücutta detoks etkisine benzer etki yaratan bir durumdur. Özellikle ideal kilosunu korumak isteyen kişiler için iyi bir seçenektir.

4. Ağız Kokusunu Azaltır

Ağız kokusu, farklı birçok sebebi olabilir. Sirkeli su ise antibakteriyel özelliği ile ağız kokusunu azaltan ve ağız içerisinde olan mikropları önleyen bir etkiye sahiptir. Ağız içi temizliğe yardımcı olan sirkeli su ile diş üzerinde oluşan lekeleri azaltmakta söz konusu. Buna ek olarak sirkeli suyun, dişleri beyazlatma da az da olsa etkili olduğunu söylemek mümkündür.

5. Kan Şekerini Dengeler

Yapılan araştırmaya göre sirkenin, kan şekerini dengelediği bilinmektedir. Bunun temel nedeni ise içerisinde  kan şekerini dengelemeye yardımcı asetik asit bulundurmasıdır.  Dolayısıyla insülin direncine sahip olan bireyler ve Tip 2 diyabetliler, glikoz seviyesini dengelemek için sirkeli sudan faydalanabilir.

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sirke zayıflatır mı sorusu kilo vermek isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı bir konudur. Sirke, 100 gram için yaklaşık 20 kaloridir. Bu miktar, seyreltilmiş su eklenmesi ile birlikte oldukça azalır. Yani sirkeli suyun kalorisinin çok az olduğu söylenebilir. Sirke, bunun yanında asidik özelliği sayesinde vücutta yağ depolanmasını engelleyici işlev görebilir. Özellikle sabahları aç karnına içilen sirkeli su, yağ yakımını hızlandırıcı bir etki sağlayabilir. Ayrıca tok tutucu etkisi sayesinde kilo vermeyi destekleyen bir ürün olacaktır.

7. Parazitleri Yok Eder

Sirke, parazit tedavisinde de yarar sağlayan bir ürün olabilir. Özellikle kıl kurdu olarak bilinen bağırsak parazitlerinin tedavisinde, eskilerin sıklıkla tercih ettiği bir ürün olmuştur. Bunun için bir bardak su içine 2 çay kaşığı sirkesi ilave edip içmeniz gerekmektedir. Böylece bağırsak paraziti için evde doğal bir tedavi yöntemi uygulamış olursunuz.

8. Mide Rahatsızlıklarını Hafifletir

Sirkenin fermente bir ürün olması nedeniyle içerisinde pek çok yararlı bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler ise mide rahatsızlıklarını gidermede etkili olabilir. Örneğin mide yanması, reflü ve gastrit gibi problemlerin etkisinin azaltılmasında işe yarar bir ürün olabilir. Ancak sirkenin seyreltilerek içilmesi gerektiğine dikkat edilmedilir. Dolayısıyla dikkat ederek sirkeli su içmek, mide rahatsızlıklarına iyi gelebilir diyebiliriz.

Sirkeli Su Nasıl Tüketilir?

Sirkeli su içmek ne işe yarar, sirkeli suyun faydaları nelerdir gibi noktalara değindik. Öte yandan sirkeli suyun tüketim şekli de son derece önemli olduğu gerçeği var. Peki ama sirkeli su nasıl tüketmeliyiz?

Öncelikle sirkeyi tek başına tüketmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yani sirkeyi, su ile seyrelterek kullanmakta fayda var. Bunun için 1 bardak suya 1-2  yemek kaşığı sirke ekleyerek seyreltme sağlanabilir. Ardından yemeklerden önce veya sonra tüketerek sindirimi daha kolay bir hale getirmek için faydalabilirsiniz.

Eğer yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız, gece yatmadan  önce sirkeli su içmek de son derece etkili bir yol olacaktır. Özellikle aç karnına gece yatmadan önce içilen sirkeli suyun, iştahı bastırdığını öne süren birçok araştırma vardır.

Diğer yandan sabah uyanınca sirkeli su içmek etkili yöntemler arasındadır. Bu noktada sabahları aç karnına içilen sirkeli suyun, vücut direncini artırdığını ve hastalıklara karşı koruma sağladığını söylemek mümkündür. Ayrıca yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi desteklediğini de söyleyebiliriz.

Elma Sirkesinin Cilde Kullanımı Nasıl Olmalı?

Cildin için harika bir içerik olan elma sirkesinin çok merak edilen konularından birini de kullanımının nasıl olduğudur. Bununla birlikte “elma sirkesinin cilde zararı olur  mu?” sorusunu da cevaplayalım.

Asidik özelliği sebebi ile elma sirkesi, ciltte bir takım alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor ve istenmeyen lekelerin de oluşmasında neden olabiliyor. Bu sebeple söyleyebileceğimiz en önemli şey, elma sirkesini direk cildin ile temasından kaçınmanılması olacaktır.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilmelidir?

 • Elma sirkesinin en yaygın kullanımı salata ve turşularda olmaktadır. Salata soslarında  ya da turşunuzu elma sirkesiyle yapmak kullanım yerlerinden bir tanesidir. Turşuda elma sirkesinin güçlü asidi yiyeceklerin bozulmasına neden olan bakterileri engelleyici bir etki sağlar. Bal ve zeytinyağı ile elma sirkesini karıştırarak lezzetli bir salata sosları hazırlamakta mümkündür. Maden suyu ve meyve sularına ekleyerek de tüketim sağlanabilir. Elma sirkesi tüketimi için bir günde önerilen miktar 15-30 ml’dir.
 • Yüzünüz için uygulayacağınız buhar banyosunda 2 tatlı kaşığı elma sirkesi eklemek faydalı olacaktır. 15 dakika boyunca yüzünüzü bu buhara doğru tutup başınıza bir havlu ile kapatın ve bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak temizleyin. Bu buhar banyosu, gözenekleri açarak kirlerin giderilmesine ve azalmasına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi saç için etkili bir solüsyon olarak kullanıulabilir. Bir şişede aynı miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınıza bu karışımı uygulayın ve saçlarınızı durulayın.
 • Elma sirkenizden mantarlı ayaklarınız için de faydalanabilirsiniz. Bir ölçü elma sirkesine 2 ölçü kadar ılık su ekleyin karıştırın ve ayaklarınızı bu suda bir süre bekletin. İpeksi ve yumuşak bir cilt elde etmiş olursunuz.
 • Elma sirkesi, sivrisinek ve böcek ısırmalarına karşı da kullanılabilir. Hem kaşıntıyı hem de acıyı azaltmak için faydalı olacaktır.

Elma Sirkesi Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Mikrop öldürücü özelliğiyle temizlikte sıkça tercih edilir. Yine cam parlatmak içinde  oldukça etkilidir.
 • Elma sirkesi antiseptik olması nedeniyle özellikle mutfak temizliğinde ve kişisel bakımda kullanılmaktadır. Mutfakta ayrıca meyve ve sebzelerin temiz bir şekilde yıkanmasında kullanılır. Salmonella gibi bakterilerin yiyeceklerden arındırılması amacıyla elma sirkesinin gıda temizliğinde kullanılması faydalı olabilir. Elma sirkesi hamur kabartmak amacıyla,  ve bazı yemeklerde tercih edilmesi lezzeti artıran bir yol olacaktır.
 • Elma sirkesinin yine direkt tüketilmesinin yanı sıra boğaz ağrısında gargara olarak kullanımı oldukça bilinen yollardan birisidir. Direkt içilmesi asit içeriği nedeniyle diş minesine zarar verebileceğinden önerilen bir yöntem değildir.

Elma Sirkesinin Zararları Var mıdır?

Elma sirkesinin faydaları olduğu gibi zararlı etkileri de olabilir.

 • Elma sirkesinin yoğun kullanımı mide ve dişlerinize zarar verebilir. Elma sirkesini yapısıyla dişlere parlaklık verse de diş minesine bir o kadar zarar verebilir. Siğil gibi sorunlu ciltlere doğrudan uygulandığında ise çeşitli cilt  yanıklarına sebep olabilir. Bazı durumlarda aşırı kullanımı boğaz tahrişine ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Böbrek hastalığı olanlar için de asitli yapısı nedeniyle elma sirkesi zarar verici bir etki bırakabilir. Direkt içilen elma sirkesi böbreklerin çalışmasını olumsuz etkiler bu  nedenle seyreltilerek tüketmekte fayda vardır.
 • Elma sirkesinin asitli yapısı reflü gibi mide rahatsızlığı olan kişiler için zararlı olabilir.
 • Ayrıca elma sirkesini temizlik amacıyla kullanırken çamaşır suyu gibi kimyasallarla karıştırmakta sakıncalı bir durumdur. Bu durum zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Ateşi Düşürmek İçin Sirkeli Su Kullanılmalı mı?

Eskiden ateş düşürmede sıkça kullanılan sirkeli su hala sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Elma sirkeli su ile ıslatılmış bez vücut sıcaklığının düşürülmesinde kısa süreli yatıştırıcı bir etki sağlayabilir. Ancak ardından daha yüksek derecelerde ateşe sebep olabileceği için kullanımı dikkatli yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu